Laboratorium studenckie

Oprócz głównego laboratorium studenckiego UCI studenci kierunku Informatyka mają możliwość korzystania z laboratorium ICSLAB. Dostęp do komputerów w laboratorium możliwy jest po uzyskaniu konta na serwerach laboratorium. Konto takie zakładane jest przez operatorów przy wejściu do laboratorium na podstawie indeksu.

Wyposażenie laboratorium stanowią:

  1. PC Athlon 64 - (22 szt.),
    AMD Athlon 64 3000+, 1024 MB RAM, 80GB HD, FDD, DVD-RW, Radeon X1300, czytnik kart, monitor 17"
  2. PC Celeron 1.7GHz - (14 szt.), Intel Celeron 1.7GHz, 640 MB RAM, 80GB HD, FDD, CD, kieszeń, monitor 17"

  3. 4 stanowiska umożliwiające przyłączenie do sieci własnego komputera

  4. Laboratorium objęte jest zasięgiem sieci WiFi AGH
    Szczegóły konfiguracji na stronie http://wifi.agh.edu.pl

Na komputerach PC dostępne są systemy:

  1. Linux Slackware
System działa w oparciu o dyski sieciowe. Każdy użytkownik ma własny root filesystem oraz wspólny dla wszystkich /usr. Użytkownik ma do dyspozycji własne konto oraz konto administratora (roota), może też dowolnie przekonfigurowywać własny system, który jest dostepny dla niego niezależnie od stanowiska, przy którym siedzi. Każdy ma do dyspozycji 512MB przestrzeni dyskowej serwera. System oparty jest na dystrybucji Slackware 10.2
  1. Windows XP
System startuje z dysku lokalnego komputera. Oprócz systemu zainstalowany jest MS Office 2000. Użytkownik ma do dyspozycji tylko dysk lokalny stacji. Dodatkowo dostępny jest system odtworzenia dysku lokalnego, pozwalający w szybki sposób doprowadzić system do stanu wzorcowego.
Laboratorium udostępnia także serwer Sun Fire V440 umożliwiający zdalną pracę w systemie Sun Solaris 8. Serwer ten dostępny jest w sieci pod nazwą ernie.icslab.agh.edu.pl. Serwer wyposażony jest w 4 procesory UltraSPARC IIIi 1280MHz, 16GB RAM oraz 162GB przestrzeni dyskowej.

Administratorem serwerów i sieci laboratorium jest Bogusław Juza.
Więcej informacji na temat laboratorium: http://www.icslab.agh.edu.pl

Laboratorium Sieci Komputerowych

Katedra Informatyki dysponuje laboratorium wyposażonym pod kątem edukacji w zakresie sieci komputerowych. Kurs obejmuje zasady budowy i funkcjonowania lokalnych i zdalnych sieci komputerowych, w tym:
  1. zagadnienia topologii, budowy i okablowania sieci,
  2. sieci przełączane,
  3. tworzenie sieci wirtualnych,
  4. techniki routingu.

Pracownia wyposażona jest w 16 terminali SUN Ray umożliwiające równoczesną pracę całej grupy ćwiczeniowej w czasie konfiguracji sprzętu sieciowego. Część pracowni przeznaczona do wykonywania ćwiczeń praktycznych. wyposażona jest w stoły z 8 komputerami testowymi (służącymi również jako konsole) oraz 2 szafy montażowe ze sprzętem sieciowym:
  1. Routery Cisco serii 2500, 2600 i 2800 (16 sztuk),
  2. Switche Ethernet Cisco Catalyst serii 1900, 2900, 3500 i 3600 (14 sztuk),
  3. Serwery dostępowe CISCO 2511,
  4. Zarządzalne koncentratory CentreCOM (4 sztuki)
  5. Sprzęt dodatkowy: urządzenia firewall Cisco PIX 515E, symulator ISDN


Sam zobacz : Nowe okno

Przeciągnij myszką by rozejrzeć się po labolatorium, zoom - PgUp,PgDown

Laboratorium sieciowych systmów multimedialnych

Laboratorium sieciowych systemów multimedialnych jest bogato wyposażone w specjalistyczny sprzęt sieciowy oraz multimedialny pozwalający na praktyczną naukę zagadnień obejmowanych przez kurs. W laboratorium oprócz komputerów PC ogólnego przeznaczenia znajdują się:
  1. urządzenia do kodowania, dekodowania i przechowywania sygnału audiowizualnego (dicas 2030 HD, NPoint)
  2. urządzenie set-top-box Popcorn Hour A110
  3. urządzenia kodujące i dekodujące sygnał MPEG-J firmy Fore Systems
  4. tuner IP BOX 9000HD z głowicami DVB-T i DVB-S
  5. magnetowid i telewizory, w tym o rozdzielczości FullHD
  6. kamery analogowe i cyfrowe, w tym o rozdzielczości FullHD
  7. centrala telefiniczna
  8. swiche ATM firmy Cisco
  9. urządzenia sieciowe Ethernet (switche i routery) do budowy sieci transmisji strumieni multimedialnych wyposażone m.in. w moduły głosowe VoIP

Laboratorium wizualizacji 3D i wirtualnej rzeczywistosci


Sam zobacz : Nowe okno

Przeciągnij myszką by rozejrzeć się po labolatorium, zoom - PgUp,PgDown
Laboratorium Systemów Rozproszonych
Jest to nowo otwarte, przestronne laboratorium wyposażone w 16 terminali SUN Ray. Oprogramowanie zainstalowane na serwerze laboratoryjnym umożliwia prowadzenie praktycznych ćwiczeń z zakresu:
- J2EE,
- JMX,
- JXTA,
- technologii portalowych itp.

Do celów naukowych i dydaktycznych udostępnione zostały tutaj zakupione przez Katedrę Informatyki urządzenia firmy SUN (platforma SUN Blade):
- SUN Fire B100x,
- SUN Fire B10n,
- SUN Fire B10p,
- SUN Fire V120,
- SUN Fire V240,
- SUN StorEdge 3500.
Dodatkowo dostępny jest również serwer graficzny SUN Fire V880Z.

Pomieszczenie jest wygodnie umeblowane w sposób pozwalający na prowadzenie zarówno zajęć seminaryjnych, jak i praktycznej pracy z komputerami. Prowadzone są tutaj następujące kursy:
- Systemy rozproszone,
- Środowiska implementacji usług sieciowych,
a wkrótce również Inżynieria oprogramowania systemów rozproszonych.

Więcej informacji: http://www.ics.agh.edu.pl/labs/distributed.htm

Laboratorium obliczeń równoległych i systemów wysokich dostępności

Dla potrzeb kształcenia oraz prac badawczych z zakresie przetwarzania rozproszonego gridowego i obliczeń równoległych Katedra Informatyki posiada dwa klastry:
  1. Pierwszy klaster to HP Blade Cluster System składa się z 18 Blades BL20p, każdy o dwóch procesorach Pentium Xeon, pamięci 1GB RAM, dysk 72GB oraz gigabitowej karcie sieciowej.
  2. Drugi klaster składa się z dziesięciu komputerów, każdy o dwóch procesorach Athlon 2800+ i 512 MB RAM połączonych wysokowydajnymi interfejsami SCI i służy do rozwiązywania bardziej złożonych i skomplikowanych problemów. Dodatkowo klaster ten jest używany do testowania nowoczesnych technologii informatycznych, np. sieci gridowych.
    Na obu klastrach używa się środowisk programowania równoległego MPI oraz PVM

Laboratorium Systemow Wysokiej Dostępności - unikalna instalacja dla potrzeb dydaktyki w skali ogólnopolskiej - w skład którego wchodzą:

  1. Serwer HP klasy D wyposażony w dwa procesory PA-RISC 8000/180Mhz i 374MB RAM sterujący robotem taśmowym (automatyczną biblioteką) ATL 4/52 z 4 napędami DLT2000, 52 taśmami typu III o pojemności 520GB i przepustowości 5MB/s. Zarządzanie biblioteką odbywa się z wykorzystaniem systemu DiskXtender (obecnie Legato Software, poprzednio opracowany przez Unitree Software). W użyciu jest także drugi system zarządzania - Castor (zainstalowany na serwerze pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Linux) - pochodzący z ośrodka CERN.

  2. Od 1 lipca 2007 nasze laboratorium wzbogaciło się o bibliotekę taśmową ATL7100 oraz bibliotekę dysków magnetooptycznych HP 660ex. Biblioteka taśmowa ATL7100 jest wyposażona w cztery napędy Quantum DLT7000 oraz 100 slotów na nośniki danych, którymi są kasety CompacTape IV. Całkowita pojemność biblioteki ATL7100 wynosi 7 TB, Biblioteka dysków magneto-optycznych HP 660ex jest wyposażona w cztery napędy typu HP 5200 oraz 128 slotów na nośniki, którymi są dyski magneto-optyczne wielokrotnego zapisu o pojemności 5.2 GB każdy. Ważną cechą tego urządzenia jest znacznie krótszy niż w przypadku z bibliotek taśmowych czas dostępu do danych. Całkowita pojemność biblioteki dysków magneto-optycznych HP660ex wynosi 660 GB. Systemy obsługiwane sa przez serwer HP N-class o dwóch procesorach serii PA-8500.

Więcej informacji: http://www.icsr.agh.edu.pl/joomla/index.php/laboratories/48-parallel-and-distributed-computing-laboratory


Sam zobacz : Nowe okno

Przeciągnij myszką by rozejrzć się po labolatorium, zoom - PgUp,PgDown
Laboratorium grafiki komputerowej i rozpoznawania obrazów

Do realizacji projektów badawczych oraz zajęć dydaktycznych związanych z grafiką komputerową, takich jak wizualizacje procesów fizycznych czy animacje służy grupa stacji graficznych DELL wyposażonych w procesory Pentium Xeon 2.8 GHz, karty graficzne nVidia Quadro FX 1300.

Oprócz wymienionego powyżej sprzętu ostatnio zainstalowany został nowy system obliczeniowo-wizualizacyjny składający się z czterech serwerów. Każdy serwer wyposażony jest w jeden (docelowo dwa) procesory Nehalem o 4 rdzeniach oraz w dwie karty graficzne Nvidia (GTX 295). Warstwa komunikacyjna klastra realizowana w oparciu o protokół IB QDR. Przeznaczeniem instalacji jest realizacja badań i ćwiczeń dydaktycznych w zakresie tworzenia algorytmów na heterogeniczne architektury wieloprocesorowe oraz rozwój modeli wizualizacji naukowej i grafiki komputerowej..

Więcej informacji: http:http://www.icsr.agh.edu.pl/joomla/index.php/laboratories/49-computer-graphics-laboratory

Laboratorium przechowywania i udostępniania danych

Sercem tej pracowni jest serwer HP klasy D wyposażony w dwa procesory PA-RISC 8000/180Mhz i 374MB RAM sterujący robotem taśmowym (automatyczną biblioteką) ATL 4/52 z 4 napędami DLT2000, 52 taśmami typu III o pojemności 520GB i przepustowości 5MB/s.
Zarządzanie biblioteką odbywa się z wykorzystaniem systemu DiskXtender (obecnie Legato Software, poprzednio opracowany przez Unitree Software). Planuje się implementację drugiego systemu zarządzania - Castor (zainstalowanego na serwerze pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Linux) - pochodzącego z ośrodka CERN.

Więcej informacji: http://www.icsr.agh.edu.pl/joomla/index.php/laboratories/50-high-availability-systems-laboratory-
Laboratorium Sztucznej Inteligencji
Prace badawcze i kształcenie studentów w zakresie:
- technologii obiektowych i komponentowych,
- baz danych,
- technik sztucznej inteligencji,

prowadzone są w laboratorium wyposażonym w:
- 20 stanowisk PC Pentium 4
- serwer laboratoryjny Windows NT COMPAQ PROLIANT 3000
- serwer laboratoryjny Linux COMPAQ PROLIANT 5500
- serwer pracowniczny Linux COMPAQ PROLIANT DL580
- serwer baz danych AIX IBM RS/6000

Studenci mają dostęp do sprzętu komputerowego w czasie zajęć laboratoryjnych i projektowych.
Na bazie 20 stanowisk PC został stworzony klaster obliczeniowy oparty o system Open Mosix.
Laboratorium systemów mobilnych

Laboratorium systemów mobilnych wyposażone jest w specjalistyczny sprzęt (m.in. urządzenia mobilne oraz komputery z odpowiednim oprogramowaniem) pozwalający na praktyczną naukę zagadnień obejmowanych przez kurs.

W laboratorium znajduje się następujący sprzęt:

Urządzenia mobilne:
  1. HTC Magic (Android) – 2 szt.
  2. HTC Touch Diamond 2 (Windows Mobile)
  3. HTC Touch HD (Windows Mobile)
  4. Sony Ericsson P990 (Symbian)
  5. Nokia N80 (Symbian) – 2 szt.
  6. HP iPAQ 614c (Windows Mobile)
  7. Telefon Era G1 (Android)
  8. OpenMoko Neo FreeRunner (Linux) - 2 szt.
Inne urządzenia:
  1. GPS Trip Recorder PathFinder (z komunikacją Bluetooth)
  2. Bluetooth USB 2.0 Adapter – 10 szt.
  3. D-Link Wireless Network Camera (DCS-950G) – 2 szt.
  4. Ciśnieniomierz Card Guard PMP4 BP Pro (z komunikacją Bluetooth)
  5. Komputery PC z specjalistycznym oprogramowaniem umożliwiającym tworzenie aplikacji mobilnych w środowiskach JME, Android, .NetCF oraz Symbian.
w górę ^